Dlaczego warto szyfrować dane – część pierwsza

szyfrowanie danych strarożytnośćLudzkość może pochwalić się wieloma sposobami, które pozwalają na zachowanie tajemnicy. W starożytnym Rzymie powszechne było wysyłanie listów w dość nietypowy sposób. Arystokrata mógł ogolić głowę niewolnika, napisać na skórze treść wiadomości, odczekać aż włosy odrosną, a następnie wysłać niewolnika do odbiorcy listu.

Tryb życia w XXI wieku jest jednak tak błyskawiczny, że takie czasochłonne sposoby raczej się nie sprawdzą. Co więcej, dzisiaj musimy jeszcze mocniej skupiać się na tym, aby ochrona treści była naprawdę niezawodna. Na szczęście komputery, które stworzono dla potrzeby łamania wojskowych szyfrów, pozwalają dzisiaj na zachowanie rozmaitych danych wyłącznie dla siebie. Wystarczy zastosować odpowiednie szyfrowanie.

szyfrowanie danych na dyskuBardzo długo z możliwości szyfrowania korzystały jedynie rządy. Dzisiaj jest to opcja dostępna dla każdego z nas. Co istotne, nawet osoby, które nigdy nie zastanawiały się nad tym, czy mają coś do zaszyfrowania, zawsze mają jakieś informacje, które warto zabezpieczyć. Kiedy rozmawiamy na temat szyfrowania i ochrony danych, większość osób reaguje bardzo podobnie: zgodnie twierdzimy, że nie mamy nic do ukrycia. Tak naprawdę najczęściej mamy na myśli to, że raczej mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek interesował się tym, co znajduje się na naszym komputerze czy smartfonie. Jak się jednak okazuje, nadzieje te są płonne.

Należy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy chętni do tego, aby dzielić się swoimi dokumentami, zdjęciami czy wiadomości mailowymi z dziećmi, żoną, bratem czy innymi osobami postronnymi. Do tego dochodzi złośliwe oprogramowanie, które może wykraść z naszego komputera hasła zapamiętane przez przeglądarki. Skraść można również zdjęcia i wszystkie pliki znajdujące się na naszym komputerze. Bez wątpienia jest to ogromne zagrożenie, którego należy unikać. Trzeba pamiętać, że niektóre skradzione pliki mogą zostać wykorzystane przez złodziei, co stanowi ogromne ogromne zagrożenie na przykład dla stanu naszych finansów. Szyfrowanie danych jest więc dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również