Szyfrowanie w roli głównej - książki i filmy z szyfrowaniem danych. Cz II.

szyfrowanie informacjiSzyfrowanie informacji i danych jest bardzo ciekawym wątkiem wielu filmów i książek.

Kolejnym serialem, jaki chcemy przedstawić jest „Prawo ulicy” Davida Simona, gdzie członkowie gangu w bardzo ciekawy sposób wykorzystują metody transmisji danych, a mianowicie wykorzystuje publiczne telefony oraz pagery. Działanie cyfrowego pagera polega na wysyłaniu i odbieraniu numerów telefonów lub kodów oznaczających sytuację nadzwyczajną typu „natychmiast przyjedź do pracy” lub też inne informacje, trudne do przechwycenia m.in. przez policję.

W tym serialu policja zmaga się z rozwiązaniem powiązań pomiędzy członkami gangów i wytropieniem ich działań, a to wymaga znajomości informacji wysyłanych z telefonów publicznych lub pagerów, a te wysyłane są w formie szyfru. Policjanci zadali sobie sporu trudu, aby przechwycić kod odczytu przekazywanych informacji. Nastąpiło to dopiero w momencie, kiedy przyjęli założenie, że kod musi być bardzo prosty w swym założeniu, ponieważ posługują się nim nastolatkowie bez szerszego wykształcenia i wiedzy. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i tak okazało się, że punktem centralnym była na klawiaturze cyfra 5, a liczby sąsiadujące z nią zmieniały się po przekątnej, co było proste i oczywiste dla osoby która wiedziała jak odczytywać teoretycznie zbiór przypadkowych cyfr.

szyfrowanie danychKolejnym filmem z działu szyfrowania danych jest „Zodiak” Davida Finchera. Jest to mroczna historia o tropieniu i odgadywaniu śladów seryjnego mordercy, który działał w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Zabójca otrzymał pseudonim Zodiak, a jego zbrodnie do dziś nie zostały wyjaśnione do końca. Terroryzował wybrane redakcje gazet, aby w publikowanych artykułach podawała zaszyfrowane wiadomości, lub popełni kolejna zbrodnię. Do dziś nikt nie rozszyfrował tworzonych przez niego kryptogramów, choć próbowało już wielu.

Książką, w której mamy wspaniały przykład szyfrowania informacji jest „Cryptonomicon” Neala Stephensona. Tutaj szyfry i tajemnicza praca ich twórców jest opisywana w niezwykły sposób, a tłem akcji są czasy II wojny światowej. Jednak tematy i wątki poruszane w tej książce są nadal aktualne i warto zaliczyć tą lekturę, ponieważ może ona zmienić nasze spojrzenie na temat bezpieczeństwa danych w internecie.

Zobacz również