Najlepsze prezenty dla dwulatka

Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka to dużo trudniejsza i ważniejsza sprawa, niż mogłoby się wydawać. Nie wystarczy kupić czegoś, co będzie ładne. Zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz powinna wnosić cos do życia dziecka. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak wybierać prezenty, by kupić maluchowi coś, co nie tylko da mu dużo radości, ale również będzie w stanie go czegoś nauczyć, a przede wszystkim – nie będzie stanowiło dla niego zagrożenia.

Jak wybierać prezenty?

By dobrze wybrać prezent, należy wcześniej wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu. Nie wystarczy kupić czegoś popularne, ładne, przykuwającego uwagę bądź drogiego. Dobry, wartościowy prezent wcale nie musi dużo kosztować! Liczy się przede wszystkim pomysłowość i wiedza na temat tego, czym charakteryzują się dobre zabawki.

Gdy wybierasz prezent dla dwulatka, przede wszystkim zwróć uwagę na przeznaczenie wiekowe produktów, nad którymi się zastanawiasz. Małe dzieci mają słabsza koordynację ruchową i gorszy wzrok niż dorośli, dlatego nie należy kupować im przedmiotów o ostrych końcach czy przestrzeniach, w których mogłyby zaklinować kończyny. Nie powinno się również kupować zabawek z wieloma drobnymi elementami, ponieważ maluchy mają tendencję do władania wszystkiego do buzi. Połknięcie kawałka zabawki nie musi się skończyć źle, jednak istnieje duża szansa, że pociecha się zakrztusi bądź że twardy element podrażni delikatny układ pokarmowy. Ponadto zabawki dostosowane do wieku dzieci będą dla nich najciekawsze. Dostosowywane do możliwości fizycznych i intelektualnych maluchów tworzone są w taki sposób, by zachęcały je do rozwijającej zabawy, stawiając wyzwania odpowiednio wysokie, by wykonanie zadania dawało satysfakcję, a jednocześnie na tyle proste, by nie zniechęcało do zabawy.

Należy również pamiętać o tym, by dostosować zabawkę do zainteresowań dziecka. Obrze dobrana zabawka licencyjna – nawiązująca do ulubionej gry, bajki czy książki dziecka sprawi, że chętniej będzie po nią sięgać i wolniej się znudzi. Wpłynie to również pozytywnie na samozaparcie maluchów w przypadku problemów z rozwiązaniem zadania – jak w przypadku gier planszowych.

Dobre zabawki dla dwulatka to takie, które są bezpieczne. Dlatego też pamiętaj, by sprawdzić, czy posiadają niezbędne certyfikaty. Podstawowym z nich jest certyfikat CE nadawany produktom przez Unię Europejką. Wysokie wymagania odnośnie jakości produktu, bezpieczeństwa jego materiałów i wykonania da ci gwarancję, że podczas zabawy dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Równie ważnym certyfikatem – nadawanym produktom wykonywanym z różnorodnych tkanin – jest certyfikat GOTS i Oeko Tex Standard100. Świadczą one o tym, że użyte do produkcji materiały są ekologiczne, bezpieczne i nie zawierają szkodliwych substancji.

Jakie zabawki wybierać?

Wiedząc, w jaki sposób wybierać zabawki, by mieć pewność, że będą one dla dziecka w pełni bezpieczne i korzystnie wpłyną na jego rozwój, można zastanawiać się nad wyborem konkretnych produktów. W zależności od preferencji maluchów postawić można na bardzo różnorodną tematykę zabawek. Maluchy, które uwielbiają gry planszowe, z pewnością pokochają również i nową planszówkę, która pozwoli im spędzić czas z rodziną bądź znajomymi na wspólnej zabawie. Jeśli twój maluch ma problemy z jakąś gałęzią nauki – na przykład z matematyką czy geografią – możesz mu pomóc, wybierając odpowiednią grę, która poprzez przyjemną rozrywkę nauczy je istotnych podstaw, które pomogę w dalszej edukacji.

Jeśli twój maluch uwielbia tworzyć fabularne scenariusze, kup mu lalki, klocki lego albo Psi Patrol. Zabawki tego typu pomogą rozwinąć wyobraźnię, kompetencje językowe oraz wiedzę o świecie. Dzieci będą miały okazję wcielić się w różne role, które przybliżą im codzienność dorosłych, różne zawody i prawa rządzące światem.

Jeśli zaś twoja pociecha uwielbia się ruszać i nie może usiedzieć w miejscu, najlepszym wyborem będzie sprzęt sportowy. Na rynku znaleźć można wiele produktów przeznaczonych dla najmłodszych sportowców. Hulajnogi, rowerki trójkołowe czy biegowe to produkty, które cieszą się ogromna popularnością. Ich uproszczona mechanika sprawia, że dzieci mogą bezpiecznie i swobodnie uczyć się zasad ruchu na ulicy i specyfiki działania konkretnych pojazdów. Dzięki temu w późniejszych latach będzie im łatwiej opanować jazdę na prawdziwych rowerach bądź hulajnogach, dzięki czemu szybko będą mogły korzystać z nich do przemieszczania się z miejsca na miejsce, co znacznie ułatwi im życie.

Bez względu na to, jaką zabawkę wybierzesz, pamiętaj, by nie zostawiać dziecka samemu sobie. Baw się razem ze swoją pociechą! Zabawa z rodzicami nie tylko sprawia pociechom przyjemność, ale jest również doskonałą okazją do zacieśniania rodzinnych więzi oraz do nauki nowych rzeczy o otaczającym je świecie. Bawiąc się z maluchem, sprawiasz, że uczy się szybciej i lepiej oraz zyskuje pewność siebie, dzięki której nie boi się podejmowania wyzwań codziennego dnia na drodze do nauczenia się nowych rzeczy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również