Telefon z Android - szyfrować czy nie?

telefon z androidemTelefon z systemem Android to świetny i bardzo praktyczny gadżet, ale także nośnik wielu informacji o nas. Na telefonie coraz częściej sprawdzamy pocztę, stan konta, robimy płatności, a także służy nam on jako aparat telefoniczny, kamera oraz komunikator z wieloma portalami społecznościowymi.

Tak naprawdę funkcji i zastosowań takiego telefonu nie sposób wyliczyć w krótkim czasie, a ciągle idąca naprzód technologia cybernetyczna bez ustanku dostarcza nam nowe udogodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że większość informacji znajdujących się na telefonie jest archiwizowana i dostępna dla użytkownika przez cały czas. Jeśli telefon wpadnie w niepowołane ręce mogą z tego wyniknąć duże kłopoty. Na szczęście system Android pozwala na zabezpieczenie informacji i danych za pomocą szyfrowania, co godne jest polecania i zastosowania dla wszystkich użytkowników. Dzisiaj pokrótce przedstawimy dlaczego warto skorzystać z opcji szyfrowania i jakie wynikają z tego korzyści dla nas.

szyfrowanie danych w telefonieSzyfrowanie danych na telefonie to nic innego jak zabezpieczanie ich za pomocą ustalonego przez nas klucza szyfrowego. Kod klucza jest znany tylko tej osobie która go ustala, a jeśli się go nie zna nie można otrzymać dostępu do danych w telefonie. Nie pomoże nawet podłączenie do komputera, ponieważ bez znajomości odpowiedniego hasła dostępu nie można skorzystać z żadnej opcji telefonu. W systemie Android można ustalić dowolny klucz szyfrowania, zależny tylko od naszej woli. Taka opcja znajduje się w ustawieniach telefonu, gdzie łatwo odnaleźć panel szyfrowania. Czas, jaki trzeba na to poświęcić zależy od ilości informacji znajdujących się na telefonie, może to być kilka minut, ale czasami i godzina. Po tej czynności do danych w telefonie można się dostać tylko po wpisaniu odpowiedniej kombinacji, każdorazowo po odblokowaniu ekranu.

Szyfrowanie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż tradycyjne wpisywanie PIN czy też wzór na ekranie. Dzięki szyfrowaniu swojego telefonu mamy gwarancję ochrony prywatnych plików, które nie chcemy aby dostały się w niepowołane ręce. Takie informacje nie staną się także jawne po kradzieży telefonu czy jego sprzedaży, co daje nam większe poczucie komfortu psychicznego.

Zobacz również