Szyfrowanie danych - dlaczego warto? Cz III

klucz szyfrującyStosując szyfrowanie danych powinniśmy stosować kilka zasad, które znacznie wspomagają pracę programu szyfrującego, a tym samym chronione pliki będą miały faktycznie trudne do złamania zapory informatyczne.

Po pierwsze klucz szyfrujący, czyli nasze hasło dostępu, powinien być odpowiednio skonstruowany i długi, tak aby osoby trzecie nie mogły łatwo wpaść na jego trop. Skomponujmy klucz przypadkowym zestawem znaków, które nie łączą się z żadną data urodzin czy inną prostą do odgadnięcia formą. Jeśli chcemy skutecznie chronić swoją prywatność, zapisujmy wszystkie pliki na dysku objętym szyfrowaniem, co daje nam większą gwarancję, że nasze zdjęcia, dokumenty czy inne informacje nie wpadną w ręce osób przypadkowych lub niepowołanych do tego, aby je przeglądać.

Bardzo prostą i skuteczną metodą jest zapisywanie plików w kilku folderach osobnych, z których każdy jest odpowiednio zabezpieczony kluczem szyfrującym. Taki sposobi pozwala na pracę tylko z wybranymi informacjami, nie pokazując jednocześnie innych danych znajdujących się na dysku. Należy pamiętać, aby po zakończeniu pracy w folderze zamknąć go, by zabezpieczyć informacje przed innymi osobami.

ochrona smartfona

Każdy powinien stosować pełną ochronę komputera, aby uchronić się przed podstępnymi wirusami wpuszczanymi do sieci i przed wścibstwem innych osób. W praktyce użytkowania komputerów niestety zdarzają się przypadki uszkadzania plików, co powoduje utratę danych w nim się znajdujących. Dlatego warto regularnie tworzyć kopie zapasowe, które zawsze uratują cenne informacje czy fotografie.

Kwestia ochrony smartfona jest równie ważna jak ochrona komputera. W każdym takim urządzeniu producenci opracowali szereg systemów zabezpieczeń z których powinniśmy korzystać. Firma Apple automatycznie wprowadza szyfrowanie wielu danych na urządzeniu, a kod odbezpieczający musi być podawany po każdorazowym uruchomieniu telefonu. Najbardziej cenną informacją są hasła dostępu do wielu stron i usług z których korzystamy na co dzień. Tutaj także ważna jest ochrona, a z pomocą przychodzi specjalnie zaprojektowana aplikacja do przechowywania haseł i danych do nich, nazywana portfelem cyfrowym.

Zobacz również