Dlaczego warto szyfrować dane? cz II

kodowanie danychJedna odpowiedź na wiele problemów

Obecnie mamy liczne zagrożenia, które mogą działać na nasze dane. Mamy jednak takie możliwości, dzięki którym będzie można je jakoś ochronić. Można między innymi uchronić swój komputer przed osobami obcymi, ale także nieletnimi. Można również zdecydować się na przygotowywanie informacji jedynie w takiej formie, która sprawi, że będzie mogła ją czytać osoba, do której jest ona napisana. Warto jednak pamiętać, że takie szyfrowanie może być niekiedy kłopotliwe. Obecnie w niektórych firmach serwisach to szyfrowanie będzie realizowane bezpośrednio przez serwer, na którym strona będzie się znajdować.

Czym jest szyfrowanie?

Szyfrowanie to proces, w ramach którego będzie dochodziło do przemieniania informacji w taki sposób, że osoby nieuprawnione nie będą mogły jej odczytać. Zaufana osoba będzie mogła takie dane odszyfrować i je poznać w pierwotnej formie. Istnieje obecnie wiele metod na szyfrowanie. Najważniejszą jednak rzeczą będzie utrzymywanie szyfru w tajemnicy. Trzeba również rozróżnić pojęcie kodowania od szyfrowania. Kodowanie będzie także przekształcać informację, ale w tym przypadku nie jest to metoda, która będzie gwarantowała danym takie samo mocne zabezpieczenie.

Twoja cyfrowa skrytka

szyfrowe zabezpieczenieNajwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o szyfrowanie plików będzie przygotowywanie skarbca na te przygotowywane dane. Po zainstalowaniu na komputerze takiego skarbca będzie można go klasyfikować jako osobny dysk. Na takim dysku będzie można wszystkie dane zapisywać i kopiować te pliki, które są szyfrowane. Najważniejszą różnicą będzie to, że mamy tutaj fizycznie na dysku specjalny folder. Jeśli jednak chcemy się na niego dostać musimy wykorzystać odpowiednie oprogramowanie.

Każdy plik, który chce się zapisać w takim folderze musi być szyfrowany i zapisany w bezpiecznym miejscu. Osoba, która będzie miała dostęp do naszego urządzenia i podejmie próbę kradzieży danych nie będzie miała możliwości uzyskania informacji tam przechowywanych. Znajdują się tam jedynie losowe znaki i ich odszyfrowanie będzie bardzo trudne.

Zobacz również